Çocuklara Sağlıklı Ara Öğünler


Zamanla ara öğünler çocukların sağlıksız atıştırmalıklarla beslendikleri öğünlere dönüşüyor. Okul sonrası ara öğün akşam yemeğinin saatine ve çocuğun iştah durumuna göre ayarlanmalı. İştahsız çocukları ara öğünle doyurmak yerine ana öğüne yönlendirmek lazım. Taze sebze ve meyve, 1 bardak süt veya 1 kase yoğurt gibi çok doyurucu olmayacak şekilde sağlıklı yiyeceklere ara öğünlerde yer verilebilir. Eğer akşam yemeği erken yeniliyorsa aynı şekilde ara öğün hafif ve sağlıklı atıştırmalıklarla geçilebilir.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeninde, şu dört besin grubu öğünlere dağıtılarak yeterli miktarlarda tüketilmelidir:
  • Protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitaminleri açısından zengin süt grubundan süt, yoğurt, peynir.
  • Protein, demir, çinko, magnezyum, B6, B1, B12 ve A vitaminleri açısından zengin et grubundan kırmızı et, tavuk, balık, hindi, yumurta, kuru baklagiller, ceviz, fındık vb. yağlı tohumlar ve kuru baklagiller.
  • Birçok vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından ve özellikle de posadan zengin sebze ve meyve grubu.
  • B12 dışında tüm B grubu vitaminlerden, kompleks karbonhidratlardan, posadan ve bitkisel proteinlerden zengin tahıl grubundan ekmek, bulgur, makarna, pirinç, patates vb. besinler. in her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.
Ara öğünlerde birinci tercihimiz çocukları taze meyve ve sebze tüketimine yönlendirmek olmalı. Meyvenin suyunu sıkmak yerine taze meyve olarak verelim ve çocukları da bu şekilde yemeye yönlendirelim. Aynı zamanda çocuklar elle yenebilecek çiğ sebzeleri evde hazırlayacağımız soslarla yemeyi de sevebilirler.

Akşam yemeğinin geç yenildiği veya günlerin uzun olduğu dönemlerde çocuklara besleyici ve enerji sağlayacak ara öğünler vermeliyiz. Süt, sütlü hafif bir tatlı, tahıllı müsli, peynirli tost, ayran, simit-peynir-domates-salatalık, karpuz-kavun-peynir okul çocuğuna verebileceğimiz en iyi ara öğün alternatifleri. Bunların yanında haftada bir ev yapımı tahıllı kurabiye veya kek de verilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı benimle paylaşırsanız çok sevinirim :)